Panduit Corp LCMDX50-00-X
Model
LCMDX50-00-X
Datasheet
LCMDX50-00-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 50MM
Attribute Name Attribute Value
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.484" (12.29mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M10 Stud
Tab Thickness 0.098" (2.49mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMDX
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 3.583" (91.00mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.433" (11.00mm)
Wire Gauge 35mm²
Width - Outer Edges 0.709" (18.00mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.386" (9.80mm)