Panduit Corp LCMDX35-8CD-Q
Model
LCMDX35-8CD-Q
Datasheet
LCMDX35-8CD-Q PDF
Description
CONN TERM RECT RING 35MM #M8
Attribute Name Attribute Value
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.650" (16.51mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M12 Stud
Tab Thickness 0.118" (3.00mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMDX
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 4.134" (105.00mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.551" (14.00mm)
Wire Gauge 70mm²
Width - Outer Edges 0.965" (24.51mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.531" (13.49mm)