Panduit Corp LCMDX35-12-Q
Model
LCMDX35-12-Q
Datasheet
LCMDX35-12-Q PDF
Description
CONN TERM RECT RING 35MM #M12
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMDX
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 2.815" (71.50mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 35mm²
Width - Outer Edges 0.709" (18.00mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.386" (9.80mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.484" (12.29mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M8 Stud
Tab Thickness 0.089" (2.25mm)