Panduit Corp LCMDX35-10-Q
Model
LCMDX35-10-Q
Datasheet
LCMDX35-10-Q PDF
Description
CONN TERM RECT RING 35MM #M10
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Length - Overall 3.720" (94.49mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.551" (14.00mm)
Wire Gauge 35mm²
Width - Outer Edges 0.906" (23.01mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.386" (9.80mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.484" (12.29mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M12 Stud
Tab Thickness 0.071" (1.80mm)