Panduit Corp LCMDX300-14-5
Model
LCMDX300-14-5
Datasheet
LCMDX300-14-5 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 300MM #M14
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 300mm²
Width - Outer Edges 1.890" (48.01mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.031" (26.19mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.299" (32.99mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size -
Tab Thickness 0.264" (6.71mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMDX
Terminal Style No Stud Hole
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 5.965" (151.51mm)