Panduit Corp LCMDX300-00-5
Model
LCMDX300-00-5
Datasheet
LCMDX300-00-5 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 300MM
Attribute Name Attribute Value
Series Ampower
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 5.640" (143.26mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.562" (14.27mm)
Wire Gauge 1000MCM (kcmil)
Width - Outer Edges 2.510" (63.75mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.390" (35.31mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.719" (43.66mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 1/2 Stud
Tab Thickness 0.280" (7.11mm)