Panduit Corp LCMDX25-8-Q
Model
LCMDX25-8-Q
Datasheet
LCMDX25-8-Q PDF
Description
CONN TERM RECT RING 25MM #M8
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Length - Overall 3.720" (94.49mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 35mm²
Width - Outer Edges 0.906" (23.01mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.386" (9.80mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.484" (12.29mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size -
Tab Thickness 0.071" (1.80mm)