Panduit Corp LCMDX25-12-Q
Model
LCMDX25-12-Q
Datasheet
LCMDX25-12-Q PDF
Description
CONN TERM RECT RING 25MM #M12
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMDX
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 2.638" (67.00mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 25mm²
Width - Outer Edges 0.610" (15.49mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.323" (8.20mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.409" (10.39mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M8 Stud
Tab Thickness 0.081" (2.05mm)