Panduit Corp LCMDX25-10-Q
Model
LCMDX25-10-Q
Datasheet
LCMDX25-10-Q PDF
Description
CONN TERM RECT RING 25MM #M10
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMAX
Terminal Style Single Stud Hole
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 2.559" (65.00mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.433" (11.00mm)
Wire Gauge 95mm²
Width - Outer Edges 1.083" (27.51mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.598" (15.19mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.732" (18.59mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M10 Stud
Tab Thickness 0.138" (3.51mm)