Panduit Corp LCMDX240-14-5
Model
LCMDX240-14-5
Datasheet
LCMDX240-14-5 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 240MM #M14
Attribute Name Attribute Value
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.409" (10.39mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size -
Tab Thickness 0.059" (1.50mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMDX
Terminal Style No Stud Hole
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 3.642" (92.51mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 25mm²
Width - Outer Edges 0.846" (21.49mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.323" (8.20mm)