Panduit Corp LCMDX240-00-5
Manufacturer
Panduit Corp
Model
LCMDX240-00-5
Datasheet
LCMDX240-00-5 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 240MM
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMDX
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 4.705" (119.51mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 240mm²
Width - Outer Edges 1.673" (42.49mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.925" (23.50mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.142" (29.01mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M10 Stud
Tab Thickness 0.213" (5.40mm)