Panduit Corp LCMDX185-10CD-X
Model
LCMDX185-10CD-X
Datasheet
LCMDX185-10CD-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 185MM #M10
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMDX
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 5.157" (131.00mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.551" (14.00mm)
Wire Gauge 185mm²
Width - Outer Edges 1.476" (37.49mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.819" (20.80mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.024" (26.01mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M12 Stud
Tab Thickness 0.209" (5.31mm)