Panduit Corp LCMDX16-8-Q
Model
LCMDX16-8-Q
Datasheet
LCMDX16-8-Q PDF
Description
CONN TERM RECT RING 16MM #M8
Attribute Name Attribute Value
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.024" (26.01mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size -
Tab Thickness 0.205" (5.21mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMDX
Terminal Style No Stud Hole
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 5.157" (131.00mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 185mm²
Width - Outer Edges 1.476" (37.49mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.819" (20.80mm)