Panduit Corp LCMDX16-6CD-Q
Model
LCMDX16-6CD-Q
Datasheet
LCMDX16-6CD-Q PDF
Description
CONN TERM RECT RING 16MM #M6
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMDX
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 3.209" (81.51mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.354" (8.99mm)
Wire Gauge 16mm²
Width - Outer Edges 0.610" (15.49mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.272" (6.91mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.346" (8.79mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M8 Stud
Tab Thickness 0.063" (1.60mm)