Panduit Corp LCMDX16-00-Q
Model
LCMDX16-00-Q
Datasheet
LCMDX16-00-Q PDF
Description
CONN TERM RECT RING 16MM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Length - Overall 2.441" (62.00mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 16mm²
Width - Outer Edges 0.551" (14.00mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.272" (6.91mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.346" (8.79mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M6 Stud
Tab Thickness 0.063" (1.60mm)