Panduit Corp LCMDX150-14-X
Model
LCMDX150-14-X
Datasheet
LCMDX150-14-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 150MM #M14
Attribute Name Attribute Value
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.375" (9.53mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size -
Tab Thickness 0.063" (1.60mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMDX
Terminal Style No Stud Hole
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 3.524" (89.51mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 16mm²
Width - Outer Edges 0.787" (20.00mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.281" (7.14mm)