Panduit Corp LCMDX150-12-X
Model
LCMDX150-12-X
Datasheet
LCMDX150-12-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 150MM #M12
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMDX
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 4.783" (121.49mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.630" (16.00mm)
Wire Gauge 150mm²
Width - Outer Edges 1.319" (33.50mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.732" (18.59mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.906" (23.01mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M14 Stud
Tab Thickness 0.173" (4.39mm)