Panduit Corp LCMDX150-10CD-X
Model
LCMDX150-10CD-X
Datasheet
LCMDX150-10CD-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 150MM #M10
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Length - Overall 4.606" (117.00mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.551" (14.00mm)
Wire Gauge 150mm²
Width - Outer Edges 1.319" (33.50mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.732" (18.59mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.906" (23.01mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M12 Stud
Tab Thickness 0.179" (4.55mm)