Panduit Corp LCMDX150-00-X
Model
LCMDX150-00-X
Datasheet
LCMDX150-00-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 150MM
Attribute Name Attribute Value
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.906" (23.01mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M10 Stud
Tab Thickness 0.179" (4.55mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMDX
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 3.839" (97.51mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 150mm²
Width - Outer Edges 1.319" (33.50mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.732" (18.59mm)