Panduit Corp LCMDX120-12-X
Model
LCMDX120-12-X
Datasheet
LCMDX120-12-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 120MM #M12
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Length - Overall 4.665" (118.49mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.630" (16.00mm)
Wire Gauge 120mm²
Width - Outer Edges 1.201" (30.51mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.650" (16.51mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.827" (21.01mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M14 Stud
Tab Thickness 0.169" (4.29mm)