Panduit Corp LCMDX120-10CD-X
Model
LCMDX120-10CD-X
Datasheet
LCMDX120-10CD-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 120MM #M10
Attribute Name Attribute Value
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.827" (21.01mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M12 Stud
Tab Thickness 0.175" (4.45mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMDX
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 4.528" (115.00mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.551" (14.00mm)
Wire Gauge 120mm²
Width - Outer Edges 1.201" (30.51mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.650" (16.51mm)