Panduit Corp LCMDX120-00-X
Model
LCMDX120-00-X
Datasheet
LCMDX120-00-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 120MM
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMDX
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 3.760" (95.50mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 120mm²
Width - Outer Edges 1.201" (30.51mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.650" (16.51mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.827" (21.01mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M10 Stud
Tab Thickness 0.175" (4.45mm)