Panduit Corp LCMDX10-8-Q
Model
LCMDX10-8-Q
Datasheet
LCMDX10-8-Q PDF
Description
CONN TERM RECT RING 10MM #M8
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Length - Overall 4.665" (118.49mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 120mm²
Width - Outer Edges 1.201" (30.51mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.650" (16.51mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.827" (21.01mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size -
Tab Thickness 0.169" (4.29mm)