Panduit Corp LCMDX10-6CD-Q
Model
LCMDX10-6CD-Q
Datasheet
LCMDX10-6CD-Q PDF
Description
CONN TERM RECT RING 10MM #M6
Attribute Name Attribute Value
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.283" (7.19mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M8 Stud
Tab Thickness 0.047" (1.19mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMDX
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 3.110" (79.00mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.354" (8.99mm)
Wire Gauge 10mm²
Width - Outer Edges 0.512" (13.00mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.217" (5.51mm)