Panduit Corp LCMDX10-00-Q
Manufacturer
Panduit Corp
Model
LCMDX10-00-Q
Datasheet
LCMDX10-00-Q PDF
Description
CONN TERM RECT RING 10MM
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMDX
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 2.343" (59.50mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 10mm²
Width - Outer Edges 0.512" (13.00mm)
Part Status Obsolete
Diameter - Barrel ID 0.217" (5.51mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.283" (7.19mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M6 Stud
Tab Thickness 0.050" (1.27mm)