Panduit Corp LCMD95-12-X
Model
LCMD95-12-X
Datasheet
LCMD95-12-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 95MM #M12
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Length - Overall 2.910" (73.91mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 350MCM (kcmil)
Width - Outer Edges 1.510" (38.35mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.819" (20.80mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.026" (26.06mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size -
Tab Thickness 0.170" (4.32mm)