Panduit Corp LCMD630-12-1
Model
LCMD630-12-1
Datasheet
LCMD630-12-1 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 630MM #M12
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMC
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 8.016" (203.61mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.630" (16.00mm)
Wire Gauge 630mm²
Width - Outer Edges 2.480" (62.99mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.358" (34.49mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.732" (43.99mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M14 Stud
Tab Thickness 0.370" (9.40mm)