Panduit Corp LCMD500-12-1
Model
LCMD500-12-1
Datasheet
LCMD500-12-1 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 500MM #M12
Attribute Name Attribute Value
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.732" (43.99mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M16 Stud
Tab Thickness 0.370" (9.40mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMB
Terminal Style Single Stud Hole
Packaging Bulk
Length - Overall 6.264" (159.11mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.709" (18.01mm)
Wire Gauge 630mm²
Width - Outer Edges 2.480" (62.99mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.358" (34.49mm)