Panduit Corp LCMD400-16-5
Model
LCMD400-16-5
Datasheet
LCMD400-16-5 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 400MM #M16
Attribute Name Attribute Value
Stud/Tab Size M12 Stud
Tab Thickness 0.295" (7.49mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series Pan-Lug®
Terminal Style Two Stud Holes
Packaging Bulk
Length - Overall 5.965" (151.51mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.551" (14.00mm)
Wire Gauge 400mm²
Width - Outer Edges 1.949" (49.50mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.063" (27.00mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.358" (34.49mm)