Panduit Corp LCMD400-14-5
Model
LCMD400-14-5
Datasheet
LCMD400-14-5 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 400MM #M14
Attribute Name Attribute Value
Series Pan-Lug®
Terminal Style No Stud Hole
Packaging Bulk
Length - Overall 4.724" (120.00mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 500mm²
Width - Outer Edges 2.264" (57.51mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.220" (30.99mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.575" (40.01mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size -
Tab Thickness 0.350" (8.89mm)