Panduit Corp LCMD300-14-5
Model
LCMD300-14-5
Datasheet
LCMD300-14-5 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 300MM #M14
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMB
Terminal Style Single Stud Hole
Packaging Bulk
Length - Overall 5.323" (135.20mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.433" (11.00mm)
Wire Gauge 300mm²
Width - Outer Edges 1.890" (48.01mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.031" (26.19mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.299" (32.99mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M10 Stud
Tab Thickness 0.264" (6.71mm)