Panduit Corp LCMD300-00-5
Model
LCMD300-00-5
Datasheet
LCMD300-00-5 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 300MM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Length - Overall -
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.530" (13.46mm)
Wire Gauge 750MCM (kcmil)
Width - Outer Edges 2.170" (55.12mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.170" (29.72mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.500" (38.10mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Stud/Tab Size 1/2 Stud
Tab Thickness 0.320" (8.13mm)