Panduit Corp LCMD240-14-5
Model
LCMD240-14-5
Datasheet
LCMD240-14-5 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 240MM #M14
Attribute Name Attribute Value
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.060" (26.92mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line), 45° Angle
Stud/Tab Size 1/4 Stud
Tab Thickness 0.220" (5.59mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Color Brown
Contact Finish Electro-Tin
Series Pan-Lug®
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall -
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.270" (6.86mm)
Wire Gauge 500MCM (kcmil)
Width - Outer Edges 1.540" (39.12mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.840" (21.34mm)