Panduit Corp LCMD240-12-5
Model
LCMD240-12-5
Datasheet
LCMD240-12-5 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 240MM #M12
Attribute Name Attribute Value
Termination Screw
Diameter - Barrel OD -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size -
Tab Thickness 0.310" (7.87mm)
Terminal Type Lug, Grounding
Color -
Contact Finish -
Series Pan-Lug®
Terminal Style Two Stud Holes
Features With Screw
Contact Material Copper Alloy
Packaging Bulk
Length - Overall 3.380" (85.85mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.440" (11.18mm)
Wire Gauge 500MCM (kcmil)-4 AWG
Width - Outer Edges 1.380" (35.05mm)