Panduit Corp LCMD240-00-5
Manufacturer
Panduit Corp
Model
LCMD240-00-5
Datasheet
LCMD240-00-5 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 240MM
Attribute Name Attribute Value
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.500" (38.10mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 1/2 Stud
Tab Thickness 0.320" (8.13mm)
Terminal Type Rectangular Tongue
Color Yellow
Contact Finish Electro-Tin
Series Pan-Lug®
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 5.050" (128.27mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.530" (13.46mm)
Wire Gauge 750MCM (kcmil)
Width - Outer Edges 2.170" (55.12mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.170" (29.72mm)