Panduit Corp LCMD185-14-X
Model
LCMD185-14-X
Datasheet
LCMD185-14-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 185MM #M14
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Length - Overall 5.680" (144.27mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.910" (23.11mm)
Wire Gauge 750MCM (kcmil)
Width - Outer Edges 1.890" (48.01mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.030" (26.16mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.300" (33.02mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 7/8 Stud
Tab Thickness 0.260" (6.60mm)