Panduit Corp LCMD185-12-X
Model
LCMD185-12-X
Datasheet
LCMD185-12-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 185MM #M12
Attribute Name Attribute Value
Wire Gauge 300mm²
Width - Outer Edges 1.673" (42.49mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.925" (23.50mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.142" (29.01mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M10 Stud
Tab Thickness 0.213" (5.40mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series Pan-Lug®
Terminal Style Single Stud Hole
Packaging Bulk
Length - Overall 3.720" (94.49mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.433" (11.00mm)