Panduit Corp LCMD185-00-X
Model
LCMD185-00-X
Datasheet
LCMD185-00-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 185MM
Attribute Name Attribute Value
Series Pan-Lug®
Terminal Style Single Stud Hole
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall -
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.530" (13.46mm)
Wire Gauge 600MCM (kcmil)
Width - Outer Edges 1.700" (43.18mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.920" (23.37mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.190" (30.23mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle
Stud/Tab Size 1/2 Stud
Tab Thickness 0.260" (6.60mm)