Panduit Corp LCMD150-00-X
Model
LCMD150-00-X
Datasheet
LCMD150-00-X PDF
Description
CONN TERM RECT RING 150MM
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Rectangular Tongue
Color Red
Contact Finish Electro-Tin
Series Pan-Lug®
Terminal Style Two Stud Holes
Packaging Bulk
Length - Overall -
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.530" (13.46mm)
Wire Gauge 300MCM (kcmil)
Width - Outer Edges 1.390" (35.31mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 0.760" (19.30mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 0.950" (24.13mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle
Stud/Tab Size 1/2 Stud
Tab Thickness 0.180" (4.57mm)