Panduit Corp LCMCX300-14-6
Model
LCMCX300-14-6
Datasheet
LCMCX300-14-6 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 300MM #M14
Attribute Name Attribute Value
Stud/Tab Size -
Tab Thickness 0.380" (9.65mm)
Terminal Type Lug, Grounding
Color -
Contact Finish Tin
Series Pan-Lug®
Terminal Style Two Stud Holes
Features 2 Cable Entries, With Screw
Contact Material Copper Alloy
Packaging Bulk
Length - Overall 4.500" (114.30mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.563" (14.30mm)
Wire Gauge 500MCM (kcmil)-4 AWG
Width - Outer Edges 2.500" (63.50mm)