Panduit Corp LCMCX300-12-6
Model
LCMCX300-12-6
Datasheet
LCMCX300-12-6 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 300MM #M12
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Lug, Grounding
Color -
Contact Finish -
Series HL
Terminal Style Two Stud Holes
Features With Screw
Contact Material Copper Alloy
Packaging Bulk
Length - Overall 3.441" (87.40mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 300-500MCM (kcmil)
Width - Outer Edges 1.380" (35.05mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID -
Termination Screw
Diameter - Barrel OD -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 3/8 Stud
Tab Thickness 0.340" (8.64mm)