Panduit Corp LCMC630-16-3
Model
LCMC630-16-3
Datasheet
LCMC630-16-3 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 70MM #M16
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Length - Overall 6.909" (175.49mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.551" (14.00mm)
Wire Gauge 630mm²
Width - Outer Edges 2.480" (62.99mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.358" (34.49mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.732" (43.99mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M12 Stud
Tab Thickness 0.370" (9.40mm)