Panduit Corp LCMC630-12-3
Model
LCMC630-12-3
Datasheet
LCMC630-12-3 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 630MM #M12
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Length - Overall 6.190" (157.23mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 500-1000MCM (kcmil)
Width - Outer Edges 5.270" (133.86mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID -
Termination Screw
Diameter - Barrel OD -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 1/2 Stud
Tab Thickness 0.560" (14.22mm)