Panduit Corp LCMC630-00-3
Manufacturer
Panduit Corp
Model
LCMC630-00-3
Datasheet
LCMC630-00-3 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 630MM
Attribute Name Attribute Value
Termination Screw
Diameter - Barrel OD -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 1/2 Stud
Tab Thickness 0.560" (14.22mm)
Terminal Type Lug, Grounding
Color -
Contact Finish Tin
Series LAM4D
Terminal Style Four Stud Holes
Features 4 Cable Entries, With Screw
Contact Material Aluminum Alloy
Packaging Bulk
Length - Overall 6.190" (157.23mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 350-1000MCM (kcmil)
Width - Outer Edges 7.110" (180.59mm)