Panduit Corp LCMC500-16-3
Model
LCMC500-16-3
Datasheet
LCMC500-16-3 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 500MM #M16
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Length - Overall 7.646" (194.21mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.551" (14.00mm)
Wire Gauge 500mm²
Width - Outer Edges 2.264" (57.51mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.220" (30.99mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.575" (40.01mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M12 Stud
Tab Thickness 0.350" (8.89mm)