Panduit Corp LCMC500-12-3
Model
LCMC500-12-3
Datasheet
LCMC500-12-3 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 500MM #M12
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Rectangular Tongue
Color Orange
Contact Finish Electro-Tin
Series Pan-Lug®
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall -
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.530" (13.46mm)
Wire Gauge 750MCM (kcmil)
Width - Outer Edges 2.170" (55.12mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.170" (29.72mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.800" (45.72mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line), Right Angle
Stud/Tab Size 1/2 Stud
Tab Thickness 0.320" (8.13mm)