Panduit Corp LCMC500-00-3
Manufacturer
Panduit Corp
Model
LCMC500-00-3
Datasheet
LCMC500-00-3 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 500MM
Attribute Name Attribute Value
Terminal Type Lug, Grounding
Color -
Contact Finish -
Series HHL
Terminal Style Two Stud Holes
Features With Screw
Contact Material Copper Alloy
Packaging Bulk
Length - Overall 5.880" (149.35mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 300MCM (kcmil)-4/0 AWG
Width - Outer Edges 1.500" (38.10mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID -
Termination Screw
Diameter - Barrel OD -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size 1/2 Stud
Tab Thickness 0.310" (7.87mm)