Panduit Corp LCMC400-16-6
Model
LCMC400-16-6
Datasheet
LCMC400-16-6 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 400MM #M16
Attribute Name Attribute Value
Series LCMC
Terminal Style Two Stud Holes
Features -
Contact Material Copper
Packaging Bulk
Length - Overall 6.768" (171.91mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.551" (14.00mm)
Wire Gauge 400mm²
Width - Outer Edges 1.949" (49.50mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.063" (27.00mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.358" (34.49mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size M12 Stud
Tab Thickness 0.295" (7.49mm)