Panduit Corp LCMC400-12-6
Model
LCMC400-12-6
Datasheet
LCMC400-12-6 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 400MM #M12
Attribute Name Attribute Value
Stud/Tab Size M20 Stud
Tab Thickness 0.350" (8.89mm)
Terminal Type Ring, Tubular
Color -
Contact Finish Tin
Series LCMB
Terminal Style Single Stud Hole
Packaging Bulk
Length - Overall 5.894" (149.71mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID 0.866" (22.00mm)
Wire Gauge 500mm²
Width - Outer Edges 2.264" (57.51mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.220" (30.99mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.575" (40.01mm)