Panduit Corp LCMC400-00-6
Model
LCMC400-00-6
Datasheet
LCMC400-00-6 PDF
Description
CONN TERM RECT RING 400MM
Attribute Name Attribute Value
Packaging Bulk
Length - Overall 7.075" (179.71mm)
Insulation Non-Insulated
Diameter - Ring ID -
Wire Gauge 300mm²
Width - Outer Edges 1.890" (48.01mm)
Part Status Active
Diameter - Barrel ID 1.031" (26.19mm)
Termination Crimp, Barrel
Diameter - Barrel OD 1.299" (32.99mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Stud/Tab Size -
Tab Thickness 0.264" (6.71mm)